Al bisbat de Sant Feliu de Llobregat

Societat
El trossejament de l’Arquebisbat de Barcelona mou de diòcesi la Parròquia de Ribes.

Els feligresos de Ribes, com els de la resta de l’arxiprestat, s’hauran d’acostumar a la nova denominació de la diòcesi. Ja no pertanyen al bisbat de Barcelona sinó al bisbat de Sant Feliu de Llobregat. Com és sabut, la controvertida successió del no menys controvertit cardenal Ricard M. Carles ha comportat la divisió de l’arquebisbat de Barcelona en tres diòcesis: l’antiga Egara, és a dir, la diòcesi de Terrassa; la diòcesi de Barcelona i la diòcesi de Sant Feliu de Llobregat que és on ha quedat adscrita la nostra Parròquia. Com és sabut la manera com s’ha portat a terme la decisió ha provocat la queixa de fidels i de capellans, molts dels quals es van manifestar fa uns dies davant del palau episcopal. Queden enllà els mítics bisbes de Barcelona que tan intensa relació havien tingut amb el nostre poble, com Vives o Guil·lara, associats a la reconquesta i fundació del Ribes o, més ençà, Modrego Casas de qui s’explica que va dir allò de “Este es el pueblo mas católico de la provincia de Barcelona”. Vénen a la memòria les últimes paraules del Ball de Sant Pau: “…i de Roma és d’interès / li tallo el cap amb desgana / i d’ell no es parli mai més”.